Tidigare Stipendiater

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2021:

Vardera stipendiat har tilldelats ett stipendium om 1000 euro.

Namn Skola
Albert Hansson Chalmers
Albin Carlsson Chalmers
Andhika Komulainen Yrkeshögskolan Novia
Anton Bolin Chalmers
Artur Kulikov Yrkeshögskolan Novia
Cajsa Karlsson Chalmers
Casper Törmä Yrkeshögskolan Novia
D. A. Natalia Papaioannou Linnéuniversitetet
David Köhne Chalmers
Ebba Hansén Chalmers
Ebba Nyman Linnéuniversitetet
Emil Mellander Chalmers
Emma Lehnberg Chalmers
Eric Jacobsson Linnéuniversitetet
Filip Pehrsson Chalmers
Freddy Häggblom Högskolan på Åland
Fredrik Wass Chalmers
Gulal Almarhi Chalmers
Gustaf Schiller Linnéuniversitetet
Gustav Grön Högskolan på Åland
Hjalmar Boestad Linnéuniversitetet
Jens Lind Högskolan på Åland
Johan Björk Linnéuniversitetet
Johan Grimberg Linnéuniversitetet
Johan Killman Chalmers
Johanna Grönlund Högskolan på Åland
John Brolin Linnéuniversitetet
Jonas Andersson Chalmers
Julia Nilsson Chalmers
Karl-Johan Hansson Chalmers
Karl-Johan Holmberg Chalmers
Lassi Mastomäki Aalto-universitetet
Linda Löwendahl Chalmers
Louie Naser Chalmers
Lucas Lundin Chalmers
Marcus Valdemarsson Chalmers
Mark Guirguis Linnéuniversitetet
Mathias Grönholm Högskolan på Åland
Matilda Christiansson Chalmers
Mattias Johansson Linnéuniversitetet
Max Jonsson Linnéuniversitetet
Mikko Lehtimäki Vasa universitet
Murhaf Falah Shama Chalmers
Nikita Spånbo Sjöfartsgymnasiet på Åland
Odon Carletto Vita Yrkeshögskolan Novia
Otto Edlind Linnéuniversitetet
Richard Birgander Linnéuniversitetet
Rithvik Dandu Basappa Chalmers
Robin Eurenius Linnéuniversitetet
Robin Lithén Chalmers
Severi Sarsila Aalto-universitetet
Sigrid Bengtsson Chalmers
Tobias Hopstadius Chalmers
Trifah Muradi Chalmers
Truc Nguyen Yrkeshögskolan Novia
Viktor Sjuls Högskolan på Åland
Vilhelm Hafström Chalmers
William Dahl Linnéuniversitetet
William Lindström Sjöfartsgymnasiet på Åland
Yasara Chandraratne Yrkeshögskolan Novia

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2020:

Namn Skola
Ahmed Elhadi Novia
Alexander Lindgren Linnéuniversitetet
Amanda Andersson Chalmers
André Sjöström Chalmers
Andreas Meyer Chalmers
Carl Bergenfelt Linnéuniversitetet
Carl Fernlöf Chalmers
Christoffer Weihs Linnéuniversitetet
Dan-Anders Sandberg Högskolan på Åland
Daniel Kirkegaard Linnéuniversitetet
David SuingPerez Linnéuniversitetet
Eetu Koskinen Novia
Eetu Vilen Aalto
Elina Lindfors Chalmers
Emil Gunér Linnéuniversitetet
Emil Resimont Novia
Emilia Renken Chalmers
Erik Jonsson Chalmers
Filip Niklasson Chalmers
Freddy Häggblom Högskolan på Åland
Fredrik Lundberg Chalmers
Ghirmai Efrem Chalmers
Gustav Furehed Linnéuniversitetet
Henrik Bragge Chalmers
Hugo Genemo Chalmers
Jan Pirhonen Novia
Jeremias Tilander Aalto
Joel Tappert Chalmers
John Karlström Högskolan på Åland
Jonas Gåsste Högskolan på Åland
Julia Nilsson Chalmers
Khalid Albdoor Chalmers
Kim Krusell Linnéuniversitetet
Kristoffer Lahti-Nuuttila Novia
Marian-Victor Grigore Högskolan på Åland
Mikael Renardsson Linnéuniversitetet
Olle Bergström Chalmers
Patrik Niklasson Chalmers
Philip Naftal Högskolan på Åland
Rasmus Nilsson Linnéuniversitetet
Rithvik Dandu Basappa Chalmers
Robin Gustavsson Chalmers
Roger Francsics Linnéuniversitetet
Sanne Joosten Linnéuniversitetet
Stavros Ioannidis Chalmers
Stefan Andersson Chalmers
Stefan Crämer Novia
Tinus Lindström Linnéuniversitetet
Tobias Hopstadius Chalmers
Viktor Sten Erik Häggman Högskolan på Åland

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2019:

Vardera stipendiat har tilldelats ett stipendium om 1000 euro.

Namn Skola
Adrian Bumann Chalmers
Alva Heimdahl Linné Uni
Anna Andersson Chalmers
Anton Eneroth Högskolan Åland
Anton Halldin Linné Uni
Axel Linse Chalmers
Carl Fernlöf Chalmers
Carl Olafsson Chalmers
Dimitrios Baxevanis Chalmers
Emilia Lindroos Novia
Emrick Forsberg Chalmers
Enric Julia Chalmers
Erik Gran Linné Uni
Evgeny Zilbershtein Chalmers
Fredrik Boman Högskolan Åland
Hamid Loghmani Chalmers
Hampus Magnusson Chalmers
Hanna Bigseth Chalmers
Hanna Johansson Chalmers
Henrik Lillfors Chalmers
Huixuan Xiao Chalmers
Ishtyaq Asik Novia
Janne Matias Heiskari Chalmers
Jens Collvin Chalmers
Jessica Sondell Chalmers
Joakim Jönsson Linné Uni
Johannes Ahmid Chalmers
John Axel Strandvall Högskolan Åland
Jonatan Alexanderson Chalmers
Ken Wärn Novia
Marika Yvonne Karlström Högskolan Åland
Martin Löfstedt Chalmers
Martin Porath Andersson Chalmers
Matilda Lyman Chalmers
Mattias Westergren Chalmers
Micael Bohman Chalmers
Mikael Renardsson Linné Uni
Mirva-Riinu Walls Southampton Solent University
Nils Bäckman Novia
Oliver Reznik Chalmers
Pelle Strand Chalmers
Piyathad Koson Chalmers
Rasmus Lindh Novia
Renan de Andrade Högskolan Åland
Robert Matts Gustav Nygårds Högskolan Åland
Robin Gustavsson Chalmers
Sally Johnsson Chalmers
Stefan Andersson Chalmers
Viktoria Weckfors Chalmers
William Karlsson Chalmers

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2018:

Vardera stipendiat har tilldelats ett stipendium om 1000 euro.

Adrian Eriksson Chalmers Tekniska Högskola
Alexander Haglund Novia, Åbo
Alva Heimdahl Linnéuniversitetet
ALVARO ORTEGA Chalmers Tekniska Högskola
Amanda Bäckelin Marina läroverket
Andreas Bågfeldt Chalmers Tekniska Högskola
Axel Åkerlund Högskolan på Åland
Barbod Askari Chalmers Tekniska Högskola
Beata Törneman KTH
Beatrice Hjelmér Chalmers Tekniska Högskola
Clara Rinhammar Chalmers Tekniska Högskola
Clara Sohlberg Marina läroverket
Emilia Lindroos Novia, Åbo
Eric Sandén Chalmers Tekniska Högskola
Filip Almström Chalmers Tekniska Högskola
Filip Bostroem Linnéuniversitetet
Fred Tuominen Novia, Åbo
Gustaf Lidholm Chalmers Tekniska Högskola
Fredrik Hällqvist Linnéuniversitetet
Indra Annija Cekula Chalmers Tekniska Högskola
Isa Chan Chalmers Tekniska Högskola
Isac Hedman Linnéuniversitetet
Jens Collvin Chalmers Tekniska Högskola
Johnny Forsman Chalmers Tekniska Högskola
Kasper Ekman Novia, Åbo
Louise Pehrsson Chalmers Tekniska Högskola
Markus Petter Johansson Novia, Åbo
Martin Löfstedt Chalmers Tekniska Högskola
Martin Porath Andersson Chalmers Tekniska Högskola
Martin Vildinge Chalmers Tekniska Högskola
Mathias Naperotti Chalmers Tekniska Högskola
Micael Bohman Chalmers Tekniska Högskola
Mikael Lindholm Högskolan på Åland
Niko Bragge Novia, Åbo
Nitish Kumar Chalmers Tekniska Högskola
Rasmus Östlund Högskolan på Åland
Robin Johansson Högskolan på Åland
Robin Karl Viking Frisk Novia, Åbo
Sandra Boman Chalmers Tekniska Högskola
Sanna Mattsson Chalmers Tekniska Högskola
Sebastian Cole Chalmers Tekniska Högskola
Simon Verkénius Andersson Chalmers Tekniska Högskola
Thunberg Tobias Chalmers Tekniska Högskola
Tomas Östberg Chalmers Tekniska Högskola
Victor Strandell Almé Chalmers Tekniska Högskola
Viktor Åkerlund Linnéuniversitetet
Vilhelm Öhrn Marina läroverket
William Nehro Marina läroverket
Zarah Jexby Chalmers Tekniska Högskola

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2017:

Vardera stipendiat har tilldelats ett stipendium om 1000 euro.

Namn Skola Utbildning
Andreas Bågfeldt Chalmers Tekniska Högskola Skeppsbyggnad/Naval Architecture and Ocean Engineering
Andreas Lindholm Högskolan på Åland Maskinteknik
Anton Rehnström Högskolan på Åland Maskinteknik
Benjamin Grote Högskolan på Åland Sjökapten
Björn- Peter Gustafsson Högskolan på Åland Maskinteknik
Björn Pundars Novia Åbo Sjökapten
Camilla Carlén Linnéuniversitetet Sjöingenjör
Carl Jockum Lundsten Novia Åbo Sjökapten
Emanuel Werner Chalmers Tekniska Högskola Skeppsbyggnad/Naval Architecture and Ocean Engineering
Emma Nykvist Chalmers Tekniska Högskola Sjökapten
Erik Lengyel Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör/Naval Architecture and Ocean Engineering
Farzad Pargar University of Oulu PhD researcher
Filip Feurst Chalmers Tekniska Högskola Maritime Management
Frida Berglund Linnéuniversitetet Sjökapten
Hanna Kainulainen Novia Åbo Maritime Management
Hannes Lindskog Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Jesper Norström Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Jesper Sigertun Linnéuniversitetet Sjökapten
Joacim Krook Novia Åbo Sjökapten
Johnny Forsman Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Josefine Vesterelve Chalmers Tekniska Högskola Sjöfart och Logistik
Julia Olausson Chalmers Tekniska Högskola Sjökapten
Kris Smyth Chalmers Tekniska Högskola Sjöfart och Logistik
Leo Granholm Högskolan på Åland Sjökapten
Linnea Gustafsson Högskolan på Åland Maskinteknik
Liu Fangqing Chalmers Tekniska Högskola Skeppsbyggnad/Naval Architecture and Ocean Engineering
Marcus Ström Linnéuniversitetet Sjökapten
Max Odin Wuori Novia Åbo Sjökapten
Melissa Yahyaei Fard Chalmers Tekniska Högskola Sjöfart och logistik
Mohsen Irannezhad Chalmers Tekniska Högskola Skeppsbyggnad/Naval Architecture and Ocean Engineering
Niklas Arhusiander Chalmers Tekniska Högskola Skeppsbyggnad/Naval Architecture and Ocean Engineering
Patrik Tränstad Linnéuniversitetet Sjökapten
Peter Stålmarck Linnéuniversitetet Sjökapten
Roland Broberg Linnéuniversitetet Sjöingenjör
Samuel Räike Högskolan på Åland Maskinteknik

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2016:

Vardera stipendiat har tilldelats ett stipendium om 1000 euro.

Namn Skola Utbildning
Matilda Almgren Chalmers Sjökapten
Peter Barthelsson Chalmers Sjökapten
Ina Berntsson Chalmers Sjökapten
Johan Caiman Chalmers Maritime Mgmt
Mattias Forsberg Chalmers Sjökapten
Kris Moe Smyth Chalmers Sjöfart och Logistik
Maria Montenegro Chalmers Sjöingenjör
Mathias Nilsson Chalmers Sjökapten
Jonathan Östergren Bööj Chalmers Maritime Mgmt
Andreas Rask Chalmers Maskinteknik
Jonas Segerlind Chalmers Sjöingenjör
Filip Söderberg Chalmers Sjöingenjör
Jonatan Falk Linnéuniversitetet Sjökapten
Manuel Johansson Linnéuniversitetet Sjökapten
David Ljung Linnéuniversitetet Sjöingenjör
Mikael Wetterberg Linnéuniversitetet Sjöingenjör
Gustav Winbäck Linnéuniversitetet Sjöingenjör
Rauli Grund SAMK Sjökapten
Lucas Gädeke Novia Åbo Sjökapten
Rasmus Nygren Novia Åbo Sjökapten
Axel Stenman Novia Åbo Sjökapten
Rasmus Strandberg Novia Åbo Sjökapten
Noora Tikkakoski Novia Åbo Maritime Mgmt
Ludvig Bärlund Högskolan på Åland Sjökapten
Jens Eriksson Högskolan på Åland Maskinteknik
Alexander Fredriksen Högskolan på Åland Maskinteknik
Erik Hansson Högskolan på Åland Sjökapten
Shukhrat Mametaliyev Högskolan på Åland Sjökapten
Benjamin Mattsson Högskolan på Åland Elektroteknik
Henri Pettersson Högskolan på Åland Maskinteknik

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2015:

Vardera stipendiat har tilldelats ett stipendium om 1000 euro.

Namn Skola Utbildning
Agnes Olsson Sjöfartshögskolan Kalmar Sjökapten
Alexander Björk Chalmers Tekniska Högskola Sjökapten
Alexander Nordman Högskolan på Åland Sjökapten
Elias Skrifvars Yrkeshögskolan Novia Sjökapten
Emilia Wide Yrkeshögskolan Novia Sjökapten
Erik Sjöqvist Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Erika Nordlund Svenska Handelshögskolan Supply Chain Management
Henrik Persson Sjöfartshögskolan Kalmar Sjöingenjör
Hilda Johansson Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Isac Edin Chalmers Tekniska Högskola Skeppsbyggare
Johan Olsson Sjöfartshögskolan Kalmar Sjöingenjör
Josef Angeria Sjöfartshögskolan Kalmar Sjöingenjör
Julia Olausson Chalmers Tekniska Högskola Sjökapten
Kai Hottinen Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Leo Granstrand Sjöfartshögskolan Kalmar Sjökapten
Lo Davidsson Sjöfartshögskolan Kalmar Sjökapten
Lucas Andersson Högskolan på Åland Maskinteknik
Manuel Johansson Sjöfartshögskolan Kalmar Sjökapten
Marcus Holmqvist Högskolan på Åland Maskinteknik
Markus Eliasson Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Mikael Svedberg Sjöfartshögskolan Kalmar Sjökapten
Nico Soukka Chalmers Tekniska Högskola Maritime Management
Pär Engström Högskolan på Åland Sjökapten
Per-Gustaf Larsson Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Rasmus Lindqvist Högskolan på Åland Maskinteknik
Robert Hjälte Sjöfartshögskolan Kalmar Sjöingenjör
Robin Mansén Högskolan på Åland Maskinteknik
Sara Johansson Chalmers Tekniska Högskola Sjöfart- och Logistik
Simon Sverngard Chalmers Tekniska Högskola Sjöingenjör
Tuomas Juhantila Yrkeshögskolan Novia Maritime Management

Gustaf B. Thordéns Stipendiestiftelses Stipendiater för 2014:

Vardera stipendiat har tilldelats ett stipendium om 1000 euro.

Namn Skola Utbildning
Anders Lång Högskolan på Åland Sjökapten
Axel Brundin Chalmers Sjöfart & Logistik
Casper Nyholm Högskolan på Åland Sjökapten
Christoffer Zachau Linnéuniversitetet Sjökapten
Christopher Liao Chalmers Sjöingenjör
Christopher Stadelmann Chalmers Sjökapten
Ellinor Lindblom Novia Sjökapten
Gustav Winbäck Linnéuniversitetet Sjöingenjör
Johan Bernekorn Linnéuniversitetet Sjökapten
Johanna Stålvant Linnéuniversitetet Sjökapten
John Nordstrand Linnéuniversitetet Sjöingenjör
Linnea Sundelin Högskolan på Åland Sjökapten
Linus Olin KTH Skeppsbyggare
Lucas Ivarsson Chalmers Sjökapten
Magnus Nilsson Chalmers Sjöingenjör
Michael Hinders Novia Sjökapten
Niklas Lehtonen Åbo Akademi Kemiteknik
Ninni Dahlgren Linnéuniversitetet Sjökapten
Peter Granlund Linnéuniversitetet Sjökapten
Stefan Pettersson Chalmers Sjökapten